Bilder från Draugurs vårtölt 2018

 
 
 
 
 
  
 
  
 

Resultat vårtölt 2018

 
UTTAGNINGAR
 
 
T8 Ungdom
 
1. Ella Segerlund Henriksson / Rakel från Is 5.8
2. Ronette Roshag / Arngrim Bärsärk från Galgbacken 5.3
2. Erica Boman / Feiminn från Arrenäs 5.3
3. Erica Boman / Maria Magdalena från Is 4.8
4. Tilda Johansson / Heid från Galgbacken  4.5
4. Ella Sikku / Prins från Äppellunde 4.5
5. Ella Segerlund Henriksson / Idi från Börön 3.8
5. Adina Rautio / Sindri från Meråkerfjäll 3.8
Struken Mathilda Olofsson / Draumsyn från Riibygård  -
 
 
 
T8 Senior
 
1. Cecilia Tapani / Freyr frá Phverá II 5.3
2. Ros-Marie Roshag / Skrida från Rumma gård 5.0
2. Frida Tano / Höttur från Skärvången  5.0
3. Amanda Kantola / Tango från Heden 1 4.8
4. Liv Willerslev / Maja frá Laugardaelum 4.3
5. Marita Sikku / Straumur frá Phvera 3.8
Struken Eva Bergström / Heimdal från Galgbacken -
 
 
 
T3 Senior
 
1. Jessica Lundberg / Odinn från Galgbacken 5.8
2. Annette Viksten Åhl / Fifill frá Vorsabae II 5.7
3. Anna-Karin Nordvall / Afangi frá Saudanesi 5.3
3. Julia Larsson / Baldur från Nötbacken 5.3
3. Anna-Karin Nordvall / Ragnarök från Galgbacken 5.3
 
 
 
V5 Ungdom
 
1. Ronette Roshag / Bergelmir från Galgbacken 5.8
2. Ella Segerlund Henriksson / Rakel från Is 5.1
2. Tilda Johansson / Heid från Galgbacken 5.1
2. Erica Boman / Feiminn från Arrenäs 5.1
3. Ella Segerlund Henriksson / Idi från Börön 4.6
4. Erica Boman / Maria Magdalena från Is 4.4
4. Evelina Engström Nilsson / Hel från Galgbacken 4.4
5. Adina Rautio / Sindri från Meråkerfjäll 3.5
Struken Mathilda Olofsson / Draumsyn från Riibygård  -
 
 
 
V5 Senior
 
1. Ros-Marie Roshag / Skrida från Rumma gård 5.0
2. Liv Willerslev / Maja frá Laugardaelum 4.6
3. Marita Sirkka / Straumur frá Phvera 4.3
4. Frida Tano / Höttur från Skärvången 2.1
Amanda Kantola / Tango från Heden 1 Disk
Struken Eva Bergström / Heimdal från Galgbacken -
 
 
 
V2 Senior
 
1. Jessica Lundberg / Odinn från Galgbacken 5.7
2. Anna-Karin Nordvall / Ragnarök från Galgbacken 5.5
3. Anette Viksten Åhl / Fifill frá Vorsabae II 5.3
4. Cecilia Tapani / Freyr frá Phverá II 4.9
4. Anna-Karin Nordvall / Afangi frá Saudanesi 4.9
 Struken Julia Larsson / Baldur från Nötbacken -
 
 
 
F2 Senior
 
1. Marita Sikku / Prins från Äppellunde 3.8
 
 
 
 
 
FINALER
 
 
 
T8 Ungdom
 
1. Ella Segerlund Henriksson / Rakel från Is 5.8
2. Erica Boman / Feiminn från Arrenäs 5.3
3. Tilda Johansson / Heid från Galgbacken 4.5
4. Ella Sikku / Prins från Äppellunde 4.3
   
Strukna  
Ronette Roshag / Arngrim Bärsärk från Galgbacken -
Erica Boman / Maria Magdalena från Is -
Ella Segerlund Henriksson / Idi från Börön  -
 
 
 
T8 Senior
 
1. Cecilia Tapani / Freyr frá Phvera II 5.3
2. Ros-Marie Roshag / Skrida från Rumma gård 5.0
3. Frida Tano / Höttur från Skärvången 4.5
4. Liv Willerslev / Maja frá Laugardaelum 4.3
5. Adina Rautio / Sindri från Meråkerfjäll (Ungdom, red final för att träna)  4.0
 
 
 
T3
 
1. Julia Larsson / Baldur från Nötbacken 5.5
2. Anna-Karin Nordvall / Ragnarök från Galgbacken 5.3
2. Annette Viksten Åhl / Fifill frá Vorsbae II 5.3
   
Strukna  
Jessica Lundberg / Odinn från Galgbacken -
Anna-Karin Nordvall / Afangi frá Saudanesi -
 
 
 
V5 Ungdom
 
1. Ronette Roshag / Bergelmir från Galgbacken 6.0
2. Ella Segerlund Henriksson / Rakel från Is 5.1
3. Erica Boman / Feiminn från Arrenäs 4.8
4. Evelina Engström Nilsson / Hel från Galgbacken
4.1
 Tilda Johansson / Heid från Galgbacken  Disk
   
Strukna  
Ella Segerlund Henriksson / Idi från Börön -
Erica Boman / Maria Magdalena från Is  -
 
 
 
V5 Senior
 
1. Ros-Marie Roshag / Skrida från Rumma gård 5.0
2. Liv Willerslev / Maja frá Laugardaelum 4.8
3. Marita Sirkka / Straumur frá Phvera 4.6
   
Strukna  
Frida Tano / Höttur från Skärvången -
 
 
 
V2
 
1. Jessica Lundberg / Odinn från Galgbacken 5.9
2. Anna-Karin Nordvall / Ragnarök från Galgbacken 5.4
3. Cecilia Tapani / Freyr frá Phvera II 5.0
   
Strukna  
Annette Viksten Åhl / Fifill frá Vorsbae II -
Anna-Karin Nordvall / Afangi frá Saudanesi -
 
 
F2
Ingen final
 
 

Tidschema Draugurs vårtölt 2018

 

12.00 T8 

 

12.30 T3 

 

12.45 V5 

 

13.20 V2 + F2 

 

14.00 B-final T8 ungdom 

 

A-final T8 ungdom 

 

A-final T8 senior 

 

Final T3 

 

15.00 B-final V5 ungdom 

 

A-final V5 ungdom 

 

A-final V5 senior 

 

Final V2 

 

Prisutdelning ca 16.00